Klasszikus és ismert ital, fogyasztása nagy hagyományokra tekint vissza, bár különleges íze miatt vannak, akik nem kedvelik. A boróka adta kissé gyógynövényes, fanyar ízvilág valóban intenzíven hat, ha a gint tisztán fogyasztjuk. Ám kifejezetten üdítő és frissítő lehet különféle koktélok alapjaként. Így könnyen megbarátkozhatunk vele! Az ízesítésben az is segít, hogy igen sokféle szirup, különlegesebb gyümölcslé megy hozzá, ráadásul finom fűszerekkel, bogyókkal is megbolondíthatjuk. Egyszóval szuper egyszerű, de akár bonyolultabb koktélok is készíthetők belőle. Lássuk miért is szeretjük annyira a gint! Természetesen néhány ikonikus koktél recepttel is szolgálunk!
A gin eredete, avagy hogyan kerül a gin a palackba?
Miből készül a gin? Mi adja meg különleges, összetéveszthetetlen aromáját? Kezdjük az alapoknál. A gin nagyrészt gabonából készült párlat, amelynek egyedi ízét a boróka adja. A klasszikus gin gyártása során először egy semleges gabonaszesz készül, amit a második lepárlásnál „ízesítenek” aszalt borókabogyóval vagy annak kivonatával. Alapvető kritérium, hogy legalább 40%-os alkoholtartalommal kell rendelkeznie. A mai modern gyártás során a boróka mellett számtalan egyéb gyógynövényt és fűszert is tesznek bele, tulajdonképpen ez adja meg a kézműves szeszfőzdékben készült termékek egyedi karakterét.
Érdekes história
Ha bárkit megkérdezünk arról, honnan származik a gin, szinte biztos, hogy az angolokhoz köti, de tévesen, ugyanis a gin eredetileg a németektől származik. De ne szaladjunk ennyire előre.
A gin is eredetileg gyógyszernek készült, hiszen a borókát már az időszámításunk előtti időkben is használták gyógyászati célokra. Egyes források szerint már az ókori Egyiptomban is ismert volt a boróka, amelyet alkohollal kevertek, noha ekkor még parfümként használták.
A rómaiak a borókát hasfájásra, gyomorpanaszok kezelésére javasolták, ekkor fehérborral keverték. A XVI. században a Németalföldön viszont már rendszeresen fogyasztották a genever nevű italt – ezt tekintjük a gin elődjének. Tulajdonképpen az angol „gineva” rövidítése a gin. Az összes elnevezés a boróka latin nevéből (juniperus) származik.
Ezt követően Angliában is igen hamar elterjedt. Mindez Orániai Vilmos uralkodásának köszönhető, aki a borókás ital nagy rajongója volt, így a palota közkedvelt finomságából, hamar a köznép kedvence lett. Ugyanis Vilmos – kissé felelőtlenül – teljesen szabad tevékenységgé tette a gin főzését. Egy nem éppen jelentős összegért cserébe, a kérelmező megkezdhette a szeszfőzést. A szabályozás hiánya, valamint az adó-és illetékmentesség következtében boldog boldogtalan gint főzött ebben az időben. Persze sok volt a kókler, ugyanakkor rengeteg ma ismert angol szeszfőzde alapítása tehető erre az időszakra.
A briteknél ez komoly problémát is okozott mert egyes feljegyzések szerint az 1750-es évek elején az Angliában termett gabona csaknem feléből már nem kenyér, hanem szesz készült. A brit gyarmatosítás következtében pedig széles közönséghez jutott el a gin és a belőle kevert gin-tonik, majd a koktélok berobbanásával, később már a ginből is többféle ital készült.
Népszerű koktélok ginből
Mielőtt belevágunk, fontos tudni, hogy a ginből készült koktélok elsősorban a nyár kedvelt italai, ezért fogyasztásuk jól lehűtve ajánlott, így nem árt, ha jó sok jégkocka is van a közelben. Díszítésnek pedig a citromkarika örök kedvenc a gines italokhoz, de variálhatjuk, azaz tehetünk hozzá narancs vagy grapefruit szeletet is.
Egy klasszikus: a Gin & Tonic
A viktoriánus korszakban a trópusi brit gyarmatok kedvelt itala volt. Ekkor jöttek rá, hogy a gin elfedi a malária egyetlen hatásos ellenszereként ismert kinin elviselhetetlenül keserű ízét, (amely eredetileg szintén gyógyszeres tinktúra volt). Hagyományosan jéggel, citrommal szervírozzuk, de ma már tehetünk bele borókabogyókat, fűszereket is, ami manapság nagy divat a hölgyek körében.
Gin Fizz
Egy igazi klasszikus koktél, amely frissítő ízével és egyszerű elkészítésével mindenki kedvence lehet. Eredete a 19. század közepére nyúlik vissza, amikor először New Orleans bárjaiban készítették. A Gin Fizz egy üdítő, buborékos koktél, amely ginből, citromléből, cukorszirupból és szódavízből áll. Rázzuk össze a gint, a citromlevet és cukorszirupot jéggel egy shakerben, majd szűrjük le egy jégkockákkal teli pohárba és töltsük fel szódavízzel.
Tom Collins
A koktél eredete a 19. század közepére nyúlik vissza, egyesek szerint a koktél első említése a híres bártender, Jerry Thomas nevéhez fűződik. Thomas 1876-ban megjelent könyvében, a “The Bartender’s Guide”-ban jelent meg először a koktél receptje. Neve állítólag egy korabeli tréfából ered, vagyis Tom Collins valószínűleg egy nem létező személy. Anno az emberek bárról bárra jártak, hogy megkeressék és számonkérjék az általa terjesztett pletykákat, tipikus példája a városi legendáknak!
A Tom Collins egy klasszikus, frissítő gin alapú koktél, amely ginből, citromléből, cukorszirupból és szódavízből készül, hasonlóan a Gin Fizzhez, de longdrink formában. Citromkarikával és cseresznyével díszítjük.
Gin kedvelőknek és a ginnel ismerkedőknek is ajánljuk ezeket az alap koktélokat, hiszen pont egyszerűségük miatt számítanak a partyk, társasági összejövetelek kedvenceinek!