Spearhead Spirits – London & KwaZulu-Natal, Dél- Afrika. Hogy mitől különleges? Először is azért mert rendhagyóan egzotikus összetevők kerülnek a párlataikba. Másodsorban pedig azért, mert ez az első desztilláló, amelynek színesbőrű tulajdonosai vannak. Ittál már valaha baobab gyümölcsökkel ízesített gint? Ha nem, akkor szerezz egy üveggel Chris Frederick és Damola Timeyin Bayab ginjéből. A két londoni barát a Spearhead Spirits társalapítói, amelynek célja, ahogy Frederick mondja, „…az, hogy Afrika eljusson a világ minden bárjába”.
Az indulás
A márka megszületését az a felismerésük indította el, hogy a világon gyakorlatilag nem lehetett fekete tulajdonban lévő afrikai lepárlókból származó szeszes italokat kapni. „Azok, amelyeket Afrikából exportálnak, általában nem az afrikai diaszpóra valódi kifejezői” – mondja Frederick.
Az első ötletük az volt, hogy ne csak borókával, hanem a majomkenyérfa gyümölcsével is készítsenek egy gint. „Ez egyfajta finoman édes citrusos íz, amit én személy szerint nagyon szeretek” – mondja Timeyin. „Olyan párlatot akartunk készíteni, amit mi magunk is szívesen meginnánk, ugyanakkor a baobabfának a története is nagyon érdekes. Az élet fájaként ismerik és számos afrikai kultúrában foglal el központi helyet. Rá akartunk világítani azokra a dolgokra, amik ezt a kontinenst olyan nagyszerűvé teszik”.”
A vállalkozás gyorsan beindult, először az Egyesült Királyságban, majd 2022-től az Egyesült Államokban is. Több olyan terméken is dolgoznak, amit ők ketten egyfajta „afrikai párlat-labornak” neveznek. Lepárlóüzemük Dél-Afrikában van, de a felhasznált alapanyagok a kontinens minden tájáról származnak.
Chris Frederick és Damola Timeyin gondolatai
„Ez a kontinens olyan gazdag lehetőségekben, hogy őrület, hogy az emberek még nem látták meg a benne rejlő lehetőségeket” – mondja Frederick. „Az afrikai párlatlabor a kísérletezésről szól. Készíthetünk vodkát jamgyökérből? Vagy maniókából? Egy ideje már kísérletezünk pálmalével is – Nigériában és Ghánában biogazdálkodókkal dolgozunk együtt. Jövőre megjelenik egy szenegáli gin, aminek ízesítéséhez hibiszkuszt használunk.” Frederick és Timeyin a profit egy részét visszaforgatja a helyi közössége fejlesztésébe, részben azáltal, hogy munkahelyeket teremtenek azon a településen, ahol a lepárlást végzik, részben pedig egy átképzési programon keresztül, ami hasznos készségek megszerzéséhez segíti a munka nélkül maradtakat.
Timeyin és Frederick több mint 20 éve barátok, és velük beszélgetve bajtársiasságuk is teljesen nyilvánvalónak tűnik. „Mindig is szerettem az ötletet, hogy építsek valamit, aminek köze van az afrikai, nigériai örökségemhez” – mondja Timeyin. „Nem konkrétan ezt akartam, de úgy tűnik, mintha minden direkt ide vezetett volna.”
„Mi vezetett ide?” kérdezi szórakozottan Frederick. „Az a sok kocsmákban és bárokban együtt töltött éjszaka?”
„Oké, igen, talán ez” – ismeri el Timeyin nevetve.